2018 Girls High School National Invitational Tournaments (NIT) May 18-20

The Girls High School National Invitational Tournaments (NIT) take place this weekend. As a reminder there are two competitions with club teams and single-school. The club competition is Friday and Saturday, May 18-19, and the single-school is Saturday and Sunday, May 19-20. Both events are taking place at Middle Tennessee State University in Mufreesboro, Tenn.

Games on fields 1 and 2 will be live-streamed by FloRugby.com (subscription required).

Divisions

HS CLUBS

  1. South Bay, Calif.
  2. United, Utah
  3. North Bay, Md.
  4. Morris, N.J.
  5. Danville, Calif.
  6. Belmont Shore, Calif.
  7. PA United, Pa.
  8. Brunswick, Ohio
  9. KC United, Mo.
  10. West End, Va.

HS Single Schools

Division 1

  1. Catholic Memorial, Wisc.
  2. Divine Savior Holy Angels, Wisc.
  3. Kahuku, Hawaii
  4. Moon Area, Pa.
  5. Orchard Park, N.Y.
  6. St. Joseph, Ohio
  7. Warsaw, Ind.
  8. Columbia Central, Tenn.

Division II

POOL A

State College, Pa.
Grandville, Mich.
South Mecklenburg, N.C.

POOL B

McMinn, Tenn.
Broken Arrow, Okla.
City Honors, N.Y.

Schedule & Results

DateTimeFieldDivisionHomeScoreAwayScoreCompetition
5/19/201811:30 AM1ClubBrunswick45KC United5QF play-in
5/19/201811:30 AM1ClubPA United14West End19QF play-in
5/19/20181:00 PM2ClubNorth Bay31Belmont Shore19QF
5/19/20181:00 PM1ClubMorris7Danville0QF
5/19/20182:30 PM1ClubSouth Bay57West End0QF
5/19/20182:30 PM2ClubUnited75Brunswick0QF
5/19/20182:30 PM3ClubPA United71KC United 9th/10th
5/20/20188:00 AM2ClubPA United32Belmont Shore145th/6th SF
5/20/20188:00 AM1ClubNorth Bay12South Bay10SF
5/20/20188:00 AM3ClubDanville24Brunswick05th/6th SF
5/20/20189:00 AM3ClubUnited38Morris0SF
5/20/20189:00 AM1SchoolCatholic Memorial41Columbia7QF
5/20/20189:00 AM2SchoolMoon Area5Orchard Park19QF
5/20/201810:00 AM3School IIState CollegeLGrandvilleW 
5/20/201810:00 AM1SchoolDivine Savior68Warsaw0QF
5/20/201810:00 AM2SchoolKahuku57St. Joseph0QF
5/20/201811:00 AM3School IIMcMinn14Broken Arrow43 
5/20/201811:00 AM1ClubDivine Savior69Warsaw05th/6th place
5/20/201811:00 AM2ClubKahuku57St. Joseph07th/8th
5/20/201812:00 PM1ClubSouth Bay39Morris03rd place
5/20/201812:00 PM3SchoolColumbia Central38Moon Area05th/6th SF
5/20/20181:15 PM1School IIState College19South Meck17 
5/20/20181:15 PM2SchoolCatholic Memorial43Orchard Park10SF
5/20/20181:15 PM3ClubWest End70KC United129th/10th
5/20/20182:30 PM1ClubUnited15North Bay5Championship
5/20/20182:30 PM2School IIMcMinn17City Honors15 
5/20/20182:30 PM3SchoolKahuku25Divine Savior24SF
5/20/20185:30 PM1School IIGrandville56South Meck0 
5/20/20185:30 PM2School IIBroken Arrow51City Honors5 
5/20/20185:30 PM3SchoolWarsaw22St. Joseph155th/6th SF
5/21/20189:00 AM1SchoolDivine Savior52Orchard Park73rd4th
5/21/20189:00 AM2SchoolColumbia45Warsaw125th/6th
5/21/20189:00 AM3SchoolSt. Joseph33Moon Area177th/8th
5/21/201810:30 AM1School IIState College34McMinn143rd/4th
5/21/201810:30 AM2School IICity Honors34Grandville295th/6th
5/21/201812:00 PM1School IIBroken Arrow46Grandville5Championship
5/21/20181:30 PM1SchoolKahuku33Catholic Memorial29Championship

Full schedule can be viewed here.

Past Results

2017 – United HS
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009 – DHSA
2008 – DHSA
2007 – DHSA
2006 – DHSA
2005 – DHSA
2004 – DHSA
2003 – Sacramento
2002 – Kent
2001 – Ft Collins
2000 – Ft Collins

2 Shares

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.